Cam Balkon

cam balkon

Cam Balkon

Cam balkon diğer kapatılabilecek potansiyele sahip alanların kapatılmasını sağlayarak her mevsim bir hayat ortamı oluşturur. Olumsuz hava şartlarının evinize etki etme derecesini düşüren cambalkon kapatma sistemleri aynı zamanda balkonunda temiz olmasını ve korunmasını sağlar. Cam ile balkonun kapatıldığı zaman dışarıdaki doğa manzarası ya da görünümde bir azalma ya da kaybolma olmaz. Binanın dıştan perspektifine aykırı bir durum oluşturmayan bu sisteme bu nedenden dolayı imar kanununa da uymaktadır.

Genel olarak bütün balkon sistemleri katlanabilme fonksiyonuna sahip olduğundan temizlik yapma ve bakım yapmak oldukça rahattır. Balkonda ki bu sistem isteğe göre istenen yönde toplanabilir. Katlanabilir, kayabilir ve inip çıkabilir gibi birçok farklı uygulanma şekli mevcuttur.

 

Cambalkon üretimlerinde kullanılan alüminyum profillerde apartman ve balkonda tercih edilen renk tonlarına göre uyumlu yapılması görünüm açısından ayrı bir estetik katabilir. Cam balkon kanatları içinde kullanılan fitiller çeşitli özelliklere göre tercih edilebilir. Bu sistemde kullanılan cam türü arabalarda kullanılan camlardan olduğundan diğer camlara nazaran daha dayanıklılık göstermektedir. Parçalanması kolayca gerçekleşecek bir durum değildir.

Küçük bir ihtimal de olsa cam kırılması durumunda küçük tanelerde kırılacak bir özelliğe sahip olup zarar vermemektedir. Cam balkon sistemleri kırılması kolay olmadığından da hırsızlığa karşı da koruma sağlamaktadır. Balkon kapatma sistemleri yapılırken çocuklar için her hangi bir tehlike arz etmemesi için çocuk kilidi yapılmaktadır. Balkon sistemleri  tamamı Cam olarak yapıldığından da mimari olarak bir görsel zevke de hitap edebilir.

Cam balkon sistemleri ile kaplanacak kısımlarda; perspektifi olumsuz anlamda etkilememesi, kullanış kolaylığı, güvenlikli olması, balkon içinden panoramik görünüm vermesi tercih sebebi olmuştur.

Cambalkon ilk olarak 1990 lı yıllarda soğuk iklime sahip olan Finlandiya da kullanılmıştır. Dünyaya buradan yayılmıştır. Sistemin oluşumundaki düşünce binalarda bulunan balkonların aşırı soğuklar sebebiyle kullanımının zor olmasıdır. Bu sistem ile insanların balkonlarını rahatlıkla kullanmaları hedeflenmiştir. Bu sistem Türkiye de 98-99 yıllarında kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemin ilk olarak kullanıldığı şehir ise başkent Ankara’dır. Diğer illere zaman içerisinde yayılmıştır.

Şuan ki dönemde cambalkon sistemleri binaların mimarisinde önemli bir yere sahiptir. Bu sistemler insanlara ekstra kullanım alanları sağlamaktadır. Kullanılamayan ya da hava olayları sebebiyle yeterince verimli kullanılamayan bölmelerin kullanılmasını sağlamıştır. Sıcaklık değişimlerine pek ayak uyduramayan malzemeler kullanılması sebebiyle izolasyon görevi görememektedir. Ancak hiç faydası yok da denemez. Bu sistemin bulunmadığı binalara göre soğuğu daha çok tuttuğu gözlemlenmiştir. Hava olaylarından rüzgar, kar, yağmur vb. olayların hareketli sistem olmasına rağmen içeriye su hava girmesini engelleyen etkenleri mevcuttur.

 

Polikarbon ya da alüminyumdan yapılan cam fitilleri, iki profil aralığına yerleştirilmiş olan binlik kıl fitiller, sistemin etrafında kullanılan antibakteriyel özellik taşıyan silikonlar, suyu tahliye eden damlalıklardır. Cam balkon kapatma sisteminin iyi yanlarından bir de kullanımının kolay olmasıdır. Balkon tavanı ve balkon küpeştesi arasında kalan bölgeyi kapatan balkonlar kanallar içinde bulunan çiftli raylar sayesinde çalışmaktadır.

 

Kanal sistemi içinde bulunan ve rulman adı verilen paslanmaz özellikteki polyemid ile kaplı sertleştirilmiş plastik ile kaplı olan tekerler ray sistemiyle olan farkıdır. Cambalkon açılırken ilk cam kanat denilen kısmın üzerine geriye kalan camlarda aynı kısmın üzerine toplanarak açılır. Tüm kanatların açılıyor olması kişilere temizlik kısmında kolaylık sağlamaktadır.

 

Cam Balkon Teknik Özellikleri

Alüminyum profil: Cam balkon yapılırken kullanılan alüminyumların kalınlıkları genellikle 3.5 – 4 mm aralığındadır. Alüminyum fabrikalarına külçe şeklinde gelen ham alüminyum kullanılacağı yer ve şirketin isteği doğrultusunda işlenerek istenilen şekle getirilir. Alüminyum profillerin tercih edilme sebebi ise diğer metallere nazaran paslanmaması ve daha uzun süre sağlam kalmasıdır. Cam balkon modellerinde kullanılan alüminyumlar elektronik toz boyayla üretilmektedir. Bu boya alüminyumun dayanıklılığını artırmaktadır.

 

Temperli Cam:Temperli cam normal cama yüksek derecede kısa süreli ısıl işlem uygulanarak üretilir. Temperli camlar cambalkon modelleridışında otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır. Temperli cam, cam balkonu sistemlerinde standart olarak 8 mm ve çeşitli renklerde üretilebilmektedir. Genişlik olarak da genellikle 45-60 cm aralığında üretilir. Yükseklik olarak da 240-250 cm ortalamasında üretilir.

 

Rulmanlar: Rulmanlar kanal boyunca camların hareket etmesini sağlayan paslanmaz malzemelerden üretilmiş tekerleklerdir. Kolay kullanımı sağlayan etkenlerden biridir. Çelik rulmanları ses yapmamaları için PVC ile kaplanır. PVC sert bir polyemid maddedir.

 

Silikon: Sistemin montajından sonra bir nevi izolasyon görevi görmesi için kullanılır. Ayrıca antibakteriyel özelliğe de sahiptir.

 

Cam balkon Aksesuarları

Cam balkon aksesuarları genel olarak PVC esaslı sertleştirilmiş plastikten üretilip yıllar boyunca deforme olmadan dayanması için üretilmiştir. Bu aksesuarlar genel olarak kilitler, çıkış yolları, kasa baza profil kapaklarından oluşur.

 

Fitiller: 2 çeşit fitil uygulaması vardır :

 

1: Kıl fitiller: Hareketli cam balkon sistemlerinde hareketin kolay olmasını ve aynı zamanda dışarıdan yağmur, kar, dolu, toz vb. etkenlerin içeri girmesini engellemek için kullanılır. Alüminyum profiller arasında kullanılır. 1000 fitil olarak adlandırılır.

 

2: Cam balkon sistemlerindeki camların arasında kullanılan şeffaf cam fitilidir. 3 farklı çeşidi vardır

-2 adet cam arasındaki şeffaf görüntünün oluşmasını sağlayan fitildir.

-Polikarbon fitil: Aynı şekilde iki cam arasına koyulan dayanıklı sararma ve kararma yapmayan polikarbon esaslı fitildir.

-Alüminyum fitil: iki cam arasında şeffaf fitil uygulaması yerine kullanılabilecek fitildir.

 

Cambalkon Üretim Aşamaları

Cambalkon ile kaplanacak olan balkonun ücret alınmaksızın tespit yapıldıktan sonra müşterinin belirlediği ödeme şartlarına göre bir kalitede cam balkon üretilir. İmalatı yapılacak cam balkon sistemleri  milimetrik ölçümlerle cambalkonun yapılacağı balkonda apartman dışına ve balkon renk tonuna uygun alüminyum görüntü tonu, normal şeffaf fitil, polikarbon fitil veya alüminyum fitil planlaması yapılır. Balkon boyutlarına göre açılacak yön ve kanat sayısı belirlenir. Ölçüleri alınan cambalkon imalat aşamasına gelmesi ile planlanan boyut ve renk tonu ile üretimi gerçekleşir. Üretim bittikten sonra belirlenen zaman diliminde montajlama işlemi yapılır.

 

Cam balkonda dikkat gösterilmesi gereken noktalar

Cambalkon kaplanacak balkonların ölçümleri milimetrik olarak uzman ekipler tarafından profesyonel olarak yapılması gerekmektedir. Hatasız olarak çalışılması çok önemlidir. Çünkü yapılacak bir bütün aşamalardaki işlemleri olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun sebebi cam balkon sisteminde kullanılan cam türü tamperli cam olduğundan düzeltme anlamında bir kesilme işlemine olanak sağlamamasıdır.

 

Cam balkon yapılırken kullanılacak olan malzemeler belli bir kalite standart düzeyine ulaşmalıdır. Alüminyum profilden cam kalitesine kadar tüm malzemeler montaja etki edecektir. Teknik özellik ve aksesuar bakımından kaliteli olan ürünler tercih edilmelidir. Bu işte en önemli husus ölçümün yapılmasından montaja kadar uzman ekiplerle hassas bir çalışma prensibine sahip olmasıdır.

 

Cam Balkon Fiyatları

Cam balkon siteminde kullanılan camdan alüminyum profile kadar birçok etken girdiği için cam balkon fiyatlarıdeğişmektedir. Bundan dolayı cambalkon fiyatları metrekare hesabı üzerinden hesaplanır. Genel olarak bu cam balkon fiyatları metrekare birim fiyatı 150 TL ile 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Asmalı boydan camlı denilen sistemin diğer bir deyişle vitrin camlarının metre kare fiyatı 200 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu cambalkon fiyatları tek bir cam üzerinden hesaplanmadığı için birçok firma cam balkonfiyatları belirlerken birçok etkeni de fiyat üzerine koymaktadır. Cam balkon m2 fiyatlarıkullanılan teknolojiye göre de değişiklik göstermektedir. Cam balkon m2 fiyatlarıhalkın talebine göre de değişmektedir.

 

Çok tercih edilmesi de cambalkon m2 fiyatlarıüzerinde etki yapmaktadır. Fakat her zaman yapılan bir işlem olmadığından cambalkon m2 fiyatlarıüzerine yoğunlaşmak yerine kaliteli ve güvenlikli olmasını tercih edilmelidir. Belki kaliteli ve güvenlikli olan camların cambalkon m2 fiyatlarıdiğerlerine nazaran yüksek olabilir ama kalıcı olacaktır.

 

Cam Balkon Fiyat Hesaplama

Peki cam balkon fiyat hesaplamanasıl yapılır? Metrekare başı ölçülen alanda cambalkon fiyat hesaplama metrekare fiyatı üzerinden çarpılarak yapılır. Tabi cambalkon fiyat hesaplamaişlemi her firmada değişiklik göstermektedir. Burada işçilik, cam türü kalitesi gibi etkenler cambalkon fiyat hesaplamanoktasında etkendir. Ama genel olarak cam balkon fiyat hesaplama işlemi yapılırken cam kalitesinin belirlenmesidir.

 

Cam Balkon Modelleri

Evinize cam balkon yaptırmayı düşündüğünüz de tabi ki önemli olan bir diğer husus da cam balkonmodelleri. Seçtiğiniz cambalkon modelleriestetiğe ve gösterişe sahip olmalıdır. Bilhassa yeni nesil teknolojiden faydalanan cam balkonmodelleribirçok eve ayrı bir hava katmaktadır. Katlanır cam balkonmodelleri en çok tercih edilen modeldir. Bunun sebebi rahat temizlenebilir olması ve kolay kullanılmasıdır. Yaz mevsimlerinde tamamen açarak balkondan tam olarak faydalanılabilir. Kış aylarında ise tamamen kapatıp balkonun kötü hava şartlarından etkilenmesini önler. Cambalkon modelleriçeşit çeşit renk tonu ve profil ile hayal ettiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Ahşap rengi katlamalı cam balkon oldukça yaygın. Bilhassa mavi renk tonunda cambalkon modelleri evlere başka bir ambiyans katabilir.

 

Genel olarak çok kullanılan katlanır cam balkonhanımların tercihlerinin başında gelmektedir. Bundan dolayı cam balkon firmaları katlanır cam balkonmodeli üzerinde yoğunlaşmışlardır. Katlanabilir olması bu camların pratik bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Katlanır cam balkongüvenlik açısından çocuk kilidi gibi birçok özelliğe sahip. Yoğun olarak tercih edilmesinden dolayı fazladan üretimi yapılankatlanır cam balkongüvenilir ve şık olduğu kadar ekonomik bir cam balkon modelidir.

 

Cam Balkon Perdesi

Cam balkon yaptırıldıktan sonra diğer bir yaptırılacak işlem ise cambalkon perdesi. Bu konu da Perde seçimi yapılırken cam rengine ve cam balkonun yapısına uygun olmalıdır. Seçilen cambalkon perdesi evin estetiğine olumsuz bir katkıda bulunmaması gerekir. Küçük detay görülen cam balkonperdesi seçimi yapılırken birçok kriter göz önüne alınmalıdır. Cambalkon perdesi  için birçok model bulunmaktadır. Birçok modelde ve renkte olan cam balkonperdesi  her geçen gün kullanımını artırmaktadır.

 

Cam Balkon Perde Modelleri

Bu cambalkon perde modellerigenel olarak camın renk tonu ile uyumlu olmalıdır cambalkon perde modellerioldukça fazla, bundan dolayı hanımlar seçim yaparken zorlanmaktadır cambalkon perde modellericam balkonun daha şık görünmesine katkıda bulunurken aynı zamanda balkonun içindeki mahremiyeti de sağlamaktadır cambalkon perde modellerikişisel zevklere göre beğenilebilir. Evin diğer perdelerine de uyum sağlaması da güzel duracağından cambalkon perde modelleri seçilirken daha dikkatli olmak gerekir.

Isıcamlı Cam Balkon

Normal camdan farklı olarak yalıtım fonksiyonuna sahip camlara ısıcam denir. İki ya da daha fazla camın arasında boşluk olacak şekilde o boşluğa doldurulacak olan asal gazlar sayesinde etrafına ise alüminyum ve dış kısım yalıtımı içim macun kullanılarak bir araya getirilir. Bu tür camlardan yapılan cam balkona da ısıcamlı cambalkon deniyor. Buısıcamlı cam balkonen az 16 mm kalınlığında olduğundan kışın sıcaklığı yazın ise serinliği barındırır.

 

Son dönemlerde çok tercih edilenısıcamlı cam balkonmodeli yeni cam balkon modellerinin gözdesi durumuna geldi. Isıcamlı cam balkondiğer cam balkon modellerine göre daha maliyetli. Çünkü ısıcamlı cam balkoniçin yapılacak olan camların işçiliği çok daha fazla olmaktadır.

 

Isıcamlı Cam Balkon Fiyatları

Bu ısıcamlı cambalkon fiyatları diğer türden camlara nazaran daha fazla sürede üretilmektedir. Normal camların metrekare fiyatı 150 TL den başlarken ısıcamlı cambalkon fiyatları250 TL den başlamakta. Hem işçiliği hem malzemesi pahalı olan bu ısıcamlı cambalkon fiyatlarıbu değişkenlerin hepsinden etkilenerek hesaplanır.Isıcamlı cambalkon fiyatlarıfirmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ama bu balkon kapatma sistemindeısıcamlı cambalkon fiyatları noktasında yüksek bir rakam olmasından ziyade sıcaklığı ve serinliği korumasına yoğunlaşmak gerekir.

 

Sürme Cambalkon

Mevcut balkon modellerine alternatif olarak geliştirilen sürme cam balkon modeli eşikli ya da eşiksiz bir biçimde yapılmaktadır. Bu s<<Sürme sistemi mevcut cam balkon sisteminin eksiklerini belirleyerek üretilen bir balkon kapatma sistemidir. İsminden de anlaşılan sürme cam balkonyana doğru, raylar sayesinde kaymaktadır. Balkonda her hangi bir daraltma meydana getirmemektedir.Sürgülü cam balkoneşikli ya da eşiksiz yapılabilir, eşiksiz model sürme cam balkonmodelinde istenilen sayı kadar kanat eklenebilir.

 

Sürme balkon kapatma sistemleri arasında daha pratik ve kolay kullanımı olan bir modelidir. Sürgülü cam balkon geniş bir kasa sistemine sahiptir. Sürgülü cam balkon herhangi bir daraltma yapmaz ve balkona girişleri ve çıkışları zorlaştıran bir etkisi yoktur. Bu sistemde paslanma yapacak bir malzeme kullanılmamaktadır. Sürgülü sistem birçok çeşit renk tonu ve modelle her balkona uyum sağlamaktadır. Profillerin açık taraflarında plastik malzemeler kullanılan sürgülü balkon sistemi sağlık açısından da bir tehdit oluşturmamaktadır.

Cam Balkon Dekorasyonu

Artık evlerin vazgeçilmezi olan dekorasyon balkon dekorasyonu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dekorasyon yapılmayan bir ev kötü durduğu gibi balkon dekorasyonu yapılmayan bir balkonda kötü bir görüntü vermektedir. Son zamanlarda hanımların vazgeçilmezi olan cam balkon dekorasyonu birçok renk ve profille dış cepheye ayrı bir hava katmaktadır. Kolay kullanıma sahip olan cam balkon modelleri tasarım anlamında da oldukça şık durmaktadır.

Ankara Cam Balkon

Bölge olarak da farklılık gösteren cam balkon fiyatları, ürün tedarik süreci ve ulaşma mesafesi belirleyici olmaktadır. Bu konuda Ankara cam balkon firmaları daha ucuz olmaktadır. Ankara cam balkon ürün tedarik etme noktasında daha rahat davranabilmektedir. Başkent olması sebebiyle lüks binaların inşaa edildiği bir yerdir.

Cam Balkon
Sistemleri

Kolay ve rahat kullanım imkanını da bünyesinde barındıran cam balkon sistemleri ile evin her köşesini en iyi şekilde kullanmak mümkün olmaktadır.

Isıcamlı Cam
Balkonlar

Binaların oldukça estetik bir görüntüye kazanmasında ısıcamlı cam balkon sistemlerinin büyük ölçüde etkisi görülmektedir.

Cam Balkon
Sistemleri Fiyatları

Cam balkon sistemlerinde fiyatlandırma yapılabilmesi için mekan ihtiyaçları, kişilerin tercihleri göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Sürgülü Cam
Balkon Sistemleri

Rahat açılıp kapanan kanat sistemleri ya da kullanım ihtiyacına göre seri bir şekilde açılıp kapanma özelliğine sahip olan sürgü sistemleri ile cam balkon sistemleri büyük ölçüde güçlendirilmektedir.

Cam Balkon
Sistemleri Ankara

Cam Balkon Sistemlerinde Alcobella Ankara’da Yaşam alanlarını en kaliteli ve en konforlu hale getirmek için çeşitli dekorasyon fikirlerini de göz önüne alarak ar-ge çalışmalarını  sürdürmektedir.

Ankara Cam Balkon
Sistemleri m2 fiyatları

Alcobella Cam Balkon sistemlerinde yapmış olduğu üretimlerini kalite standartlarına uygun ve maliyet açısından ekonomik 1. sınıf ürünlerin üretimini ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Bayilik ağı ile Tüm Türkiye’ye Asya ve diğer Kıta’larda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Alcobella Cam Balkon Sistemleri alanında uzmanlaşmış ekibi ve kalite standartlarındaki Cam Balkon Üretimi, ar-ge çalışmaları ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu şirket ile çalışmak bir zevktir.

kanada
Herbert Stesvard
Kanada